IMAGES OF AFRICA 1991
21. JUNI - 7. JULI
 

Festivalcenter i København Kanonhallen

DANS

GERMAINE ACOGNY
SENEGAL
Ye’ou (1988)
KOR. Germaine Acogny
MUSIK trommerslager Arona Ndiaye
Kanonhallen, 21. juni

LES BALLETS AFRICAINS
GUINEA
Rhythms of Africa
Albertslundhuset, 1. 2. & 5. juli
Odense, Odense Koncerthus, 3. juli
Århus, Musikhuset, 4. juli

DANSEURS LOGWE
BURKINA FASO
Rituel akrobatisk dans
Kanonhallen, 22.-25. juni

FOLKLORIC COMPANY OF GHANA
Kanonhallen, 6. & 7. juli

KISONGO-MAASAIERNE
TANZANIA
Østre Gasværk, 29. & 30. juni
Odense, Rosenhaven, 6. juli
Århus, Ridehuset, 7. juli

ISNEL DA SILVEIRA
SENEGAL/FRANKRIG
Rituel
KOR. Isnel da Silveira
MUSIK Trommeslager Cocosel
Østre Gasværk, 29. & 30. juni
Odense, Rosenhaven, 6. juli
Århus, Ridehuset, 7. juli

ELSA WOLLIASTON
KENYA/FRANKRIG
Sept Roses pour trois; Genos (Urpremiere), duet med Stephane Koulbanis
Kanonhallen, 6. & 7. juli

TEATER

AMAKHOSI THEATRE
ZIMBABWE
Sticha – politisk teater
Kanonhallen, 2. juli
Århus, Ridehuset, 5. juli
Odense, Rosenhaven, 7. juli

KOTEBA
ELFENBENSKYSTEN
Tous unis dans nos wax – musical
ISC. Souleymane Koly
Kanonhallen, 29. 30. juni & 1. juli
Århus, Ridehuset, 2. juli
Odense, Rosenhaven, 4. juli

MARKET THEATRE COMPANY
SYDAFRIKA
Starbrites
ISC. Barney Simon, Arthur Molepo, Doreen Mazibuko, Busi Zokufa, Fats Dibeko, Adrian Kohler, Basil Jones
Kanonhallen, 24.-27. juni

THE WINDHOEK PLAYERS & THE NATIONAL THEATRE & KIMBRI
DANMARK/NAMIBIA
De rejsende
En gadeforestilling

MUSIK

BLACK UMFOLOSI
ZIMBABWE
A cappella sang & stammedans
Kanonhallen, 26.-28. juni

CHIWESHE, STELLA & THE EARTHQUAKE
ZIMBABWE
Shona sange
Kanonhallen, 5. juli
Odense, Magasinet, 6. juli
Århus, Ridehuset, 7. juli

FAMOUDOU KONATÉ & ENSEMBLE
GUINEA/FRANKRIG
Dans Fanta Kaba
Kanonhallen, 23. juni

FEMI ANIKULPO-KUTI & THE POSITIVE FORCE
NIGERIA
Lys/dias show My African City
Pumpehuset, 27. juni

KASSE MADY DIABATÉ & BAND
MALI
Kanonhallen, 22. juni

ANGÉLIQUE KIDJO
BENIN
Kanonhallen, 5. juli
Odense, Magasinet, 6. juli
Århus, Ridehuset, 7. juli

MAHLATHINI & THE MAHOTELLA QUEENS
SYDAFRIKA
Township-jive Mbaganga
Århus, Ridehuset, 3. juli
Pumpehuset, 4. juli
Odense, Magasinet, 5. juli

THOMAS MAPFUMO & THE BLACKS UNLIMITED
ZIMBABWE
Fusionsmusik Chimurenga
Kanonhallen, 2. juli
Århus, Ridehuset, 5. juli

MZWAKHE MBULI & THE EQUALS
SYDAFRIKA
Politisk rapmusik
Århus, Ridehuset, 3. juli
Pumpehuset, 4. juli
Odense, Magasinet, 5. juli

ORCHESTRA VIRUNGA
KENYA
Kanonhallen, 3. & 4. juli
Århus, Ridehuset, 6. juli
Odense, Rosenhaven, 7. juli

RAMO-YANA – UNGDOMSORKESTER

MOZAMBIQUE
Marrabenta-stil
Udendørs i København, Odense, Århus

SO KALMERY & UJAMAA
ZAIRE
Odense, Magasinet, 2. juli
København, Pumpehuset, 6. juli

LES TÊTES BRÛLÉES
CAMEROUN
Afrikanske punkere
Odense, Magasinet, 2. juli
København, Pumpehuset, 3. juli

ANJOMARA
MADAGASCAR
Kor fra den lutherske kirke

MODE

DÉFILÉ DE MODE D’ ABIDJAN
ELFENBENSKYSTEN
Kanonhallen, 29. 30. juni & 1. juli
Århus, Ridehuset, 2. juli
Odense, Rosenhaven, 4. juli

NAIROBI FASHION
KENYA
Kanonhallen, 3. juli
Århus, Ridehuset, 6. juli
Odense, Rosenhaven, 7. juli

AFRIKA FOR BØRN

AFRIKANSK LEGETØJ

Kanonhallen & Krudttønden, 21.-30. juni
Århus, Brobjergskolens Aula, 2.-7. juli
Odense, Børnebiblioteket, 2.-7. juli

 



AFRIKA FOR BØRN

AFRIKANSK LEGETØJ

Kanonhallen & Krudttønden, 21.-30. juni
Århus, Brobjergskolens Aula, 2.-7. juli
Odense, Børnebiblioteket, 2.-7. juli

BILLEDKUNST

KUNST FRA DET SYDLIGE AFRIKA
– skulpturer, batik, billedtæpper & malerier
Århus, Rådhushallen, 24. april - 14. maj
Odense, Rådhushallen, 2.-15. juli

ADINKRA – AFRIKANSK
KUNST FRA DANMARK
Odense, Kunstudstillingsbygningen, 21. juni - 7. juli
Århus, Brobjergskolens Aula, 10.-21. juli
København, Brøndsalen, 24. juli - 16. august

NY AFRIKANSK BILLEDKUNST
5 moderne afrikanske malere
Esther Mahlangu (SYDAFRIKA), Cyprien Tokoudagbas (BENIN), Ekong Emmanuel
Ekefrey (NIGERIA), Cheik Ledy & Moke (ZAÏRE)
København, Rundetårn 6. juli - 4. august

ART FROM SOUTH AFRICA
KURATOR Oxford Museum of Modern Art
København, Kanonteltet, 10. august - 15. september
Arr. i samarbejde m. Oxford Museum of Modern Art

FOTOGRAFI


SORT FOKUS
7 danske fotografer ser på Afrika
Marianne Grøndahl, Heine Pedersen, Nana Reimers, Kissen Møller Hansen, Michael Daugaard, Jørgen Schytte & Jørn Stjerneklar
København, Rådhushallen, 21.-30. juni
Århus, Brobjergskolens Aula, 2.-21. juli
Odense, Kunstudstillingsbygningen, 24. juli - 4. august

NDOEP-CEREMONIEN
Renselsesceremoni fra Senegal
FORFATTER Bente Schwartz
FOTO Kirstine Theilgaard

AFRICAN ARK & AFRICAN ADORNED
2 fotoudstillinger
FOTOGRAFER Carol Beckwith, Angela Fisher
København, Brøndsalen, 3.-17. juli

LYD – DIAS

MY AFRICAN CITY
– en kulturcollage i musik, lyd & billeder
JOURNALIST Mik Aidt
FOTOGRAF Linda Horowitz
Kanonhallen, 21. juni - 7. juli
Århus, Brobjergskolens Aula, 29. juni - 7. juli
Odense, Kunstudstillingsbygningen, 10.-21. juli

AFRIKANSKE BYBILLEDER
Dias & fotos fra storby & landsby
Bl.a. Bertieau (BELGIEN); Magaret Courtney-Clarke & “African Canvas”
Århus, Brobjergskolens Aula, 29. juni - 7. juli
Odense, Kunstudstillingsbygningen, 10.-21. juli

DIALOG & SEMINAR PROGRAM
22.-29. juni & 30.-6. juli


Deltagere:
FORFATTERE Wole Soyinka (NIGERIA), Chinweizu (NIGERIA), Henri Lopez (CONGO), Nuruddin Farah (SOMALIA), Emmanuel B. Dongala (CONGO), Wanjiro Kihoro (KENYA), Ali A. Mazrui (KENYA), Francis Bebey (CAMEROUN), Gordon L. Chavunduka (ZIMBABWE), Tsitsi Dangarembga (ZIMBABWE), ContMhlanga (ZIMBABWE), Barney Simon (SYDAFRIKA), Mzwake Mbuli (SYDAFRIKA), Wanjiro Kihoro (KENYA), Kisongo Maasaierne (TANZANIA), Nawal
El Saadawi (EGYPTEN), Sherif Hetata (EGYPTEN), Abdelwaheb Meddeb (TUNESIEN), Assia Djebar (ALGERIET), Sony Labou Tansi (CONGO), Chenjerai Hove (ZIMBABWE), Sindiwe Magona (SYDAFRIKA)
TEATERINSTRUKTØR Were Were Liking (Cameroun)
FILMINSTRUKTØR Gaston Kaboré (BURKINA FASO)
KULTURFORMIDLERE Raja Farhat (TUNESIEN), Prosper Kampore (BURKINA FASO)
FORSKERE Mohamed Aghali-Zakara (NIGER), Patrick Molutsi (BOTSWANA),
Garba Diallo (MAURITANIEN), Kanuti Kanyinga (KENYA)
NGO REPRÆSENTANTER Lynette Ochola (KENYA), Godwin M.A. Hlatshawyo (ZIMBABWE), Aicha Afifi (MAROKKO)
OFFICIELLE REPRÆSENTANTER Ernest P. N’Zekio (CAMEROUN), Wally N’Dow
(GAMBIA), Carlos Jorge Silia (MOZAMBIQUE), Goodwin Kaduma (TANZANIA), A. Strauss (NAMIBIA)
TEGNESERIEKUNSTNERE Frank Odoi (GHANA)
KALLIGRAF Nja Mahdaoui (TUNESIEN)
FOTOGRAFER Rashid Ahmed Lombard (SYDAFRIKA), Jellel Gasteli (TUNESIEN)

DIALOGMØDER
Images of Africa – Afrika i den ny verdensorden, København
Det levende ord, skriften & poesien, København, Århus
Afrikanske Ritualer – eksisterer hekse? København
Afrikas Puls – præsentation af ny bog m. efterfølgende debat, København
Afrikanske digtere med bl.a. Mzwakhe Mbuli &
band
, København
Køn & kontinenter, København
Religion & livsopfattelse, Århus, Kunst & politik, Århus
Images of Africa, Odense
Dialog & digtere, Odense

WORKSHOPS

GERMAINE ACOGNY (SENEGAL)
– Contemporary afrikansk, København
FAMOUDOU KONATÉ (GUINEA)
– Afrikansk percussion, København, Odense
FANTA KABA (GUINEA)
– Vestafrikansk dans, København, Odense
ISNEL DA SILVEIRA (SENEGAL/FRANKRIG)
– Ny afrikansk Dans, Århus
COCOSEL (FRANKRIG)
– Afrikansk Percussion, Århus
FOLKLORIC COMPANY OF GHANA
– Ghanesisk danse- & musikskole, København, Århus

NATCAFÉ

HUSORKESTER: AFRIGO BAND, ORCHESTRA VIRUNGA
Kanonhallen, 21. juni - 7. juli
Se program under Spejlteltet

Natcafé i Århus, Ridersalen, 2.-7. juli
Odense, Rosenhaven, 2.-7. juli

MARKED

Café og underholdning
Salg af kunsthåndværk, madvarer, arbejdende værksteder
København, Frue Plads, 21.-30. juni
Århus, v. Ridehuset, 4.-7. juli
Odense, Munkemose, 4.-7. juli

ORGANISATION

KIT, Fagligt Forum for U-Landsoplysning, ARTE