SOMMERSCENE 2000
 

SOMMERSCENE 2000
JUNI, JULI, AUGUST


HAMLET PÅ KRONBORG

THE ROYAL NATIONAL THEATRE
UK
Hamlet (urpremiere)
ISC. John Caird
DESIGN Tim Hatley
HAMLET Simon Russell Beale
MEDV. Dennis Quilley, Sylvester Monrand, Peter McEnery, Sara Kestelman m.fl.
16.-20. august

NY CIRKUS

LES ARTS SAUTS

FRANKRIG
Kayassine
KOR. Les Arts Sauts, Hervé Lelardoux
The Dome v. Østre Gasværk, 1.-14. juni

LE CIRQUE INVISIBLE
FRANKRIG
AF OG MED Victoria Chaplin & Jean Baptiste Thierrée
MusikTeatret Albertslund, 8.-19. juli

ROMANÈS CIRQUE TSIGANE

FRANKRIG
IDÉ Alexander Bouglione & Delia
Cirkustelt på Holmen, 27.-30. august

TIGER LILLIES VARIETÉ
UK/D/RU/UA/CA/USA
ISC. Sebastiano Toma
MUSIK OG TEKST Martyn Jaques
MUSIKERE The Tiger Lillies Martyn Jaques, Adrian Stout, Adrian Hudges
MEDV. Buba, Natalya Vasilyuk, Lisa & Tim, Kotini Junior, Motuzenko & Savchenko, Suzana Novosel
Den Grå Hal, Christiania, 22.-26. august

DANSKE URPREMIERER

SARA GEBRAN
DK/JAPAN/ISRAËL
Pink Hole
KOR. Sara Gebran
LIVE MUSIK Ruins
FOTOS Araki Nobuyoshi
Kanonhallen, 14.-18. juni

DEN ANDEN OPERA

DANMARK
RejseOperatoriumRejse
MUSIK Anders Brødsgaard
TEKSTER Klaus Høeck
Kanonhallen, 15.-28. juli

TIM FELDMANN/WILDA DANCE PROD.
DANMARK
On Rose
ISC. Tim Feldmann
MUSIK Guy Yarden
Dansescenen, 19.-26. august

24 HOURS PERFORMANCE
DK/UK/SE/SF/NO
24 hours Performance
MEDV. Stuart Lynch, Lars Bom, Hanne Diserud, Ellen Johannsen, Tommi Kitti, Joao Lobo, Daniel Norbeck, Kate Pendry, Priscilla Rasmussen, Monika Schubert, Frank Van de Ven, Susanna Åkerlund
KONCEPT Stuart Lynch
Amalgamating Theatre, Dance and Performance Art
Kanonhallen, 24. juni - 25. juni

SEMINAR


CIRKUS
Kanonhallen, 8.-9. juni
ARR. I samarbejde med Teatervidenskab/KUA og Dansk Artist Forbund
OPLÆGSHOLDERE Martin Zerlang, Københavns Universitet (DK); Jon Vedel, cirkushistoriker (DK); Jean-Michel Guy, Det Franske Kulturministerium (F); Laurence de Magelhaes, Les Arts Sauts (F); Jan Rok Achard, Sammenslutning af Europæiske
Cirkusskoler (CANADA/F); Tilde Björfors, Cirkus Cirkör (S); Marie Moreau Descoings,
Det Franske Kulturministerium/Parc de la Villette (F); Bent Holm, Teatervidenskab
KUA (DK); Michael Eigtved, Teatervidenskab KUA (DK); Andy Filipsen, Dansk Artist Forbund (DK); Morten Krogh, Statens Teater
Høgskole (N); Ane Kirstine Bruland, cand. philol. (DK); Lars Seeberg, Teaterrådet
(DK); Sverre Rødahl, Teater & Dans i Norden (DK)
MODERATOR Michael Eigtved, Teatervidenskab KUA (DK)
Resulterede i bogudgivelsen Det Teatrale Circus (2001), redigeret af Michael Eigtved

 

DANCIN’ WORLD 2000
3.-20. AUGUST

Nordens første biennale for verdensdans
Dans og musik fra Afrika, Asien, Latinamerika og Mellemøsten

ARIADONE
JAPAN/FRANKRIG
Haru No Saïten: Un Sacre du Printemps
KOR. Kô Murobushi, Carlotta Ikeda
MUSIK Igor Stravinskys Sacre du Printemps
LYS Eric Loustau-Carrère
MusikTeatret Albertslund, 4. & 6. august

DRUMS & DANCE ACROSS
DK/AFRIKA
PERCUSSION Drums Across (DK)
GUITAR & SANG Madala Kunene (SA)
KORA Djeli Moussa Diawara (GN)
BAS Moussa Diallo (DK/ML)
DANS Vincent Mantsoe (SA)
KOORDINATOR Lars Storck
Dansescenen, 5. august
Spejlteltet, 6. august
Teaterhuset Odense, 11. august

VINCENT MANTSOE

SYDAFRIKA
Barena
AF OG MED Vincent Sekwati Mantsoe
Kanonhallen, 7. & 8. august
MBT Danseteater Århus, 10. august

FLOATING OUTFIT
SYDAFRIKA
Rona
KOR. Boyzie Cekwana
MEDV. Desiré Davids, Boyzie Cekwana, Thabani Sibisi
Kanonhallen, 7. & 8. august
MBT Danseteater Århus, 10. august

SUSANNE LINKE & JANT-BI
TYSKLAND/SENEGAL
Le coq est mort
KOR. Susanne Linke
ASS. Avi Kaiser
MUSIK Dmitri Shostakovich, Etienne Schwartz, Abdou Mama Diouf
KOSTUMER Oumou Sy
JANT-BI LEDER Germaine Acogny
Kanonhallen, 3. & 5. august

MAYA KRISHNA RAO
INDIEN
Khol Do
AF Saadat Hasan Manto
KOR. Maya Krishna Rao
MUSIK Gavin O’Shea
LYS Gautam Majumdar
Dansescenen, 10. & 11. august

ROBYN ORLIN
SYDAFRIKA
Downscaling/Scalingdown
KOR. Robyn Orlin
DANSER Nelisiwe Xaba
Dansescenen, 5. august
Spejlteltet, 6. august
Teaterhuset Odense, 11. august

ALVARO RESTREPO

COLUMBIA
Rebis – a tribute to Frederico Garciá Lorca (1986)
KOR. Alvaro Restrepo
MUSIK Gabrid Ossa
Kanonhallen, 12. & 13. august

COMPAGNIE SALIA NÏ SEYDOU

BURKINA FASO
Figninto
KOREOGRAFER Seydou Boro & Salia Sanon
MUSIKERE Tim Whinsey, Dramane Diabatée
SCEN. Fousseini Compaorée
Kanonhallen, 18. & 19. august

SHOBANA JEYASINGH DANCE COMPANY

INDIEN/UK
Palimpsest (1995); Surface Tension (2000)
KOR. Shobana Jeyasingh
MUSIK Graham Fitkin, Kevin Volans
SCEN. Madeleine Morris
LYS Lucy Carter
KOST. Ursula Bombshell
Kanonhallen, 15. & 16. august

SURAYA HILAL & BALADI ENSEMBLE OF CAIRO
EGYPTEN
The Spirit of the Heart
KOR. & DANS Suraya Hilal
SANGERINDE Ruh el Fouads
TABLAH & DANS Ibrahem El Minyawi
MusikTeatret Albertslund, 18. & 20. august

KAZCO TAKEMOTO
JAPAN
In the ... place I used to be
KOR. Kazco Takemoto
Kanonhallen, 10. & 11. august
Teaterhuset Odense, 12. august

TANGO POR DOS

ARGENTINA
Una Noche de Tango
KOR. Miguel Angel Zotto
MUSIKALSK LEDER Jorge Rutman
MusikTeatret Albertslund, 10.-12. august

MUI CHEUK YIN
HONG KONG
Awakening in a Dream; Cursive Script; Eulogy
KOR. Mui Cheuk Yin
Kanonhallen, 10. & 11. august
Teaterhuset Odense, 12. august

WORKSHOPS
Germaine Acogny (SENEGAL/FRANKRIG) – Moderne afrikansk dans
Carlotta Ikeda (JAPAN/FRANKRIG) – Butoh dans
Vincent Mantsoe (SYDAFRIKA) – Afro-fusion
Suraya Hilal (Egypten) – Raqs Sharqi, egyptisk dans
Ibrahim El Minyawi (EGYPTEN) – Percussion & tablahs

MASTERCLASS I TANGO
AF Tango por Dos med Miguel Angel Zotto, Erica Boaglio, Adrián Aragón
Festsalen St. Kannikestræde, 13. august

ARBEJDSDEMONSTRATIONER
Shobana Jeyasingh Dance Company (UK)
Kanonhallen, 16. august
Nanna Nilson, DK & Nii-Yartey (GHANA)
Kanonhallen, 19. august

WORK-IN-PROGRESS
Robyn Orlin, SYDAFRIKA & Ann Crosset, DK
Dansens Hus, 19. august

FEM SEMINARER
MODERATOR Ghislaine Boddington, Shinkansen, UK
Institut Français, 5. 6. 13. 19. 20. august
Afrika – Germaine Acogny, Boyzie Cekwana, Robyn Orlin, Ann Crosset, m.fl.
Butoh dans – Carlotta Ikeda, Kitt Johnson, Susanna Åkerlund, Stuart Lynch, m.fl.
Asien – Kazco Takemoto, Mui Cheuk Yin, Maya Krishna Rao, Shobana Jeyasingh, m.fl.
Mellemøsten – Suraya Hilal, Ibrahim El Minyawi, m.fl.
Afsluttende diskussion