SOMMERSCENE 1999
 

SOMMERSCENE 99
JUNI, JULI, AUGUST


PETER GREENAWAY PÅ HOLMEN
OPEN AIR OPEN MIND

ARR I samarbejde med Workshopscenen,
Holmen

PETER GREENAWAY & SASKIA BODDEKE
UK/HOLLAND
100 Objects to Represent the World
En udstilling-forestilling
Torpedohallen, Holmen, 24.-27. juni

FILM AF PETER GREENAWAY
8½ Women
The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover
Drowning by Numbers
Prospero’s Book
Torpedohallen, Holmen, 24.-27. juni

FOREDRAG AF PETER GREENAWAY
Dimension 2x1x1
Installation Sub versus objects, en registrering, katalogisering og eksponering af den menneskelige krop i lys, lyd og billeder, skabt af studerende på tværs af Holmens kunstskoler

URPREMIERER


OPERANORD
DANMARK/FINLAND/SVERIGE
Gilles’ Requiem
ISC. Linus Tunstöm
SCEN. Louise Beck
MUSIK Martin Hall, Juliana Hodkinson, Fläskkvartetten, Daniel Nelson, Jovanka Trbojevic
MEDV. Lars Bom, Baard Owe, Henrik Larsen & 100 børn fra Sankt Annæ Gymnasium
Citroëns Gl. Samlehal, Sydhavnen, 13. august - 11. september

TRANSFORM V
DANMARK
Kødets erindring
KONCEPT & PRODUKTION Ole Bjerre
ISC. Ole Bjerre
KUNSTNERISK KOORDINATOR Peter Holmgård
KOREOGRAFER Anders Christiansen, Camilla Brekling, Kitt Johnson, Anne Kathrine
Kallmoes
MUSIK Dan Marmorstein
INSTALLATION Theofanis K. Melàs
TEKST Sylvester Roepstorff
LYS Thomas Bek
Torpedohallen, 16.-22. august

NY SHAKESPEARE

MENO FORTAS & E. NEKROSIUS
LITAUEN
Hamlet
ISC. Eimuntas Nekrosius
SCEN. Nadezda Gultiajeva
MUSIK Faustas Latenas
LYS Audrius Jankauskas
HAMLET Andrius Mamontovas
Kanonhallen, 12.-14. august

SOCÌETAS RAFFAELLO SANZIO
ITALIEN
Giulio Cesare
AF Shakespeare
ISC. Romeo Castellucci
LYDCOLLAGE Romeo Castellucci
Kanonhallen, 30. juli - 1. august

THE JAPAN FOUNDATION ASIA CENTER & ONG KENG SEN (THEATREWORKS, SINGAPORE)
Lear
ISC. Ong Keng Sen
TEKST Rio Kishida
SCEN. Justin Hill
MUSIK Mark Chan, Rahayu Supanggah m.fl.
KOR. Boi Sakti
MusikTeatret Albertslund, 30. juni - 1. juli

PERFORMANCE

THE BUILDERS ASSOCIATION & DILLER+SCOFIDIO
USA
Jet Lag
INSTR. Marianne Weems
UDV. The Builders Ass. & Diller+Scofidio
DESIGN & VIDEOKONCEPT Diller+Scofidio
MANUS. Jessica Chalmers
VIDEODESIGN Christopher Kondek
LYS Jennifer Tipton
Kanonhallen, 15.-17. juli

HOTEL PRO FORMA
DANMARK
Kinesisk Kompas (1999)
Et lysbilledforedrag med opera
ISC. Kirsten Dehlholm
TEKST Carsten Jensen
MUSIK Pierre Dørge
KOR. Christine Meldal
SCEN. & KOST. Maja, Kirsten Dehlholm
MEDV. Carsten Jensen (fortæller), Fang Yu (skuespiller), Berit Mæland (sopran), Shi Hong Mei (sopran), Anette L. Simonsen (alt), William Mission (kontratenor)
MUSIKERE LINensemble
Kanonhallen, 26.-28. & 31. august

DET NYE SYDAFRIKA

THE COMMITTED ARTISTS

The Zulu
MUSIK, TEKST & ISC. Mbongeni Ngema
SCEN. Sarah Roberts
KOR. Mbongeni Ngema, Brian Mazikuko m.fl.
KOSTUMER Fikile Nxedlana m.fl.
LYD Peter Habbé
Roskilde Festival, 2. juli
MusikTeatret Albertslund, 4.-7. juli
Musikhuset Århus, 1. & 2. juli

MOVING INTO DANCE & VINCENT MANTSOE
SYDAFRIKA
Passage of Rites
KOR. Sylvia Glasser
MUSIK Steve Dyer
Coherent Policy
KOR. Cristina Caprioli
Gula Matari
KOR. Vincent Mantsoe
Layers of Time
KOR. Gregory Maqoma
MUSIK Philip Glass
Phokwane; Mepheyane
AF OG MED Vincent Mantsoe
Dansescenen, 25.-27. juni

WOMEN UNITE
SYDAFRIKA
LEDER Thandi Swaartbooi
GÆST Tu Nokwe
Dansescenen, 25.-27. juni
Viften Rødovre, 3. juli
Baltoppen Ballerup, 3. juli

 

NY CIRKUS

CIRCUS GOSH
TYSKLAND/CANADA/FRANKRIG
Mad(e) in Paradise
Gosh All-Star
ISC. Michel Dallaire
ASS. Dominique Margot
Kanonhallen, 20-24. & 28-30. juni

LE CIRQUE INVISIBLE
FRANKRIG
AF OG MED Victoria Chaplin & Jean-Baptiste Thierrée
Kanonhallen, 3.-12. juli

JUNK OPERA

CULTURAL INDUSTRY & THE TIGER LILLIES
UK
Shockheaded Peter
ISC. Julian Crouch
TEKST Martyn Jacques
MUSIK Martyn Jacques, Adrian Huge, Adrian Stout
MusikTeatret Albertslund, 15. 17. & 18. juli

CANADA FLYING

LA LA LA HUMAN STEPS
Salt
KOR. Edouard Lock
MUSIK David Lang, Kevin Shields
SCEN. Stéphane Roy
LYS John Munro
MusikTeatret Albertslund, 28.-30. juli

COMPAGNIE DE BRUNE
Still Life No .1
KOR. Lynda Gaudreau
SCEN. Lynda Gaudreau
MUSIK Robert Normandeau
LYS Lucie Bazzo
Institut Français, 8.-11. juli

THE HOLY BODY TATTOO
Our Brief Eternity
KOR. Noam Gagnon, Dana Gingras
MUSIK Jean-Yves Thériault
TEKST William Gibson, Christopher Halcrow
LYS James Proudfoot
Dansescenen, 8.-11. juli

NORDISK SOLO
6 nonstop aftener med nordisk solodans
ARR. I samarbejde med Teater & Dans i Norden

GÆSTESPIL
DANMARK
Anders Christiansen Millenium Solo
Thomas Hejlesen Solo Schön #1 & #3
Kitt Johnson Epi Pha Nic
FINLAND
Tommi Kitti Two Men and a Piano; A Trip
Arja Raatikainen Omen
ISLAND
Lára Stefánsdóttir Langbrók
NORGE
Ina Christel Johannessen/Cecilie Lindeman 1801 57 65780
Ellen Johannsen Pain and again – and again
SVERIGE
Virpi Pahkinen Tigergrains in Hourglasses; In Dialogue with The Red Mountain
Claire Parsons Replay
Birgitta Egerbladh Backtracking; Valse Triste; Bucketdance; Lonely Lady
Kanonhallen & Dansescenen, 4.-9. august

WORK DEMO
Traces in the Snow, the artistic self biography of a performer
AF OG MED Roberta Carreri, Odin Teatret,
Dansescenen, 7. august

WORKSHOPS
Ranjabati Sircar – Solo – identity and expression
Institut Français, 8. august
Johannes Birringer – Digital
dancing: Performance Technologies
Dansescenen, 8. august

SEMINAR
OPLÆGHOLDERE Jan Zetterberg, Dansens Hus Stockholm (S); Johannes Birringer, AlienNation Co. Houston (USA); Helen Thomas, Dep. of Sociology University of
London (UK); Jan-Peter Kaiku, freelance anmelder (F); Fredrik Rütter, freelance anmelder (N); Dorthe Kreutzfeldt, koreograf (DK); Erik Exe Christoffersen, Dramaturgi Århus Universitet (DK); Lene Boel, koreograf/danser (DK); Birgitta Egerbladh,
koreograf/danser (S); Claire Parsons, koreograf/danser (S); Ranjabati Sircar, koreograf/danser (INDIEN); Adrienne Sichel, journalist The Star Johannesburg (SA); Gerald Siegmund (D)
ORDSTYRERE Sverre Rødahl, Teater & Dans i Norden & Trevor Davies, Københavns Internationale Teater
Dansescenen, 6.-8. august